Barion Pixel
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. Az adatvédelmi szabályzatunkban további információkat találsz a sütikről.

Radikális változások a porszívók világában!

Radikális változások a porszívók világában!

 

Szeptember elsejétől nem szabad forgalomba hozni 1600 wattnál nagyobb teljesítményű porszívókat.

Az Európai Unió határozata szerint, hétfőtől nem szabad forgalomba hozni 1600 wattnál nagyobb teljesítményű, illetve 62 kilowattóránál (kWh) éves szintem nagyobb energiafogyasztású porszívókat. A rendelet nem vonatkozik azokra a készülékekre, amelyeket 2014. szeptember 1-je előtt bárhol az Európai Unióban forgalomba hoztak, és forgalomba hozatalon nem a fogyasztóknak történő értékesítés időpontja értendő. A CECED[1] Magyarország Egyesülés szerint egyszerűen spórolni akarnak az energiával az Unióban. EU-s hatásvizsgálatok ugyanis megállapították, hogy a porszívók 2005-ben összes villamosenergia-fogyasztása körülbelül 18 terawattóra, vagyis 18 billió wattóra volt és becslések szerint ez az érték 2020-ra akár a 34 TWh fogyasztást is elérheti.

Energiacímkét kapnak a porszívók is

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Egy másik változás szeptembertől, hogy az Unióban forgalomba hozott porszívókat, hasonlóan a hűtőszekrényekhez és mosógépekhez energiacímkével kell ellátni. A leghatékonyabb energiaosztály itt is az A lesz (2017. szeptember 1-jétől pedig majd az A+++). Az energiaosztályon és az éves villamosenergia-fogyasztáson kívül a címke tájékoztat még arról is, hogy milyen padlón használható a porszívó, és az adott padlófajtán (kemény burkolat vagy szőnyeg) milyen a tisztítási hatékonysága, továbbá milyen a por-visszabocsátási osztálya.

A teljesítményt és az energiacímkét meghatározó szabályozás nem vonatkozik a nedves, a nedves-száraz, az akkumulátoros, a robot-, az ipari és a központi porszívókra, továbbá a padlófényező gépekre és a kerti szívógépekre. Így aki továbbra is a nagyteljesítményű gépekre utazna, ipari porszívót még vehet.

Csökkent szívóteljesítmény 

Az új porszívóknak természetesen meg vannak a maga előnyei és hátrányai is. Sokkal csendesebbek és energiahatékonyabbak lesznek - környezetterhelése csökken-, ugyanakkor a lecsökkent szívóteljesítmény miatt várhatóan többet kell majd porszívózni, főleg ahol kisgyermekek és háziállatok vannak.  Az új modellek előállítási költsége valamivel magasabb lesz a jelenleginél, hiszen a terméktervezésnél dől el döntően a készülékek energiahatékonysága, így mindenképpen 20 ezer forint felé kell menjen a belépő modellek ára. Ráadásul, ha egy vásárló valóban energiahatékony, A vagy B energiaosztályos modellt szeretne venni, akkor még jobban a zsebébe kell nyúlnia – nyilatkozta Gerzsei Attila, a hazai porszívópiac 35-36 százalékát adó Samsung gyár szervizosztályának vezetője.

Az új előírások lényegi hibáját egy vásárló fogalmazta meg a legjobban: a kisebb teljesítményű porszívókkal az a baj, hogy tovább tart velük a takarítás, az ember hosszabb ideig húzkodja ezeket a szőnyegen, hogy biztos legyen a végeredményben. Ez viszont azt jelenti, hogy nem spórolunk semmit…

2017-től még szigorúbb szabályok

2017-ben a porfelszívási hatékonyságra vonatkozó előírások is szigorodnak, és további előírások is hatályba lépnek, így a porszívók hangteljesítményszintje legfeljebb 80 decibel (dB) lehet, porvisszabocsátásuk pedig maximum 1 százalék. Ekkortól a tartósságra is vonatkozik majd szabály: a motor üzemi élettartamának legalább 500 órának kell lennie, továbbá a gégecsőnek is nagyfokú tartósságot kell tanúsítania.

 

[1] Magyarország Háztartásigép-gyártó és  -forgalmazó Érdekérvényesítő és –képviselő Egyesülés

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Hírek és Újdonságok
Az oldal tetejére