A konyha berendezéséhez többféle háztartási gépet, bútort és konyhai eszközt is össze kell válogatni, majd praktikusan elrendezni őket. A mindennapos sütés és főzés megköveteli az olyat teret, amit felhasználóbarát módon rendeztek be. Az egyes gépek, eszközök hozzá tudnak tenni a gyors, hatékony, komfortos ételkészítés élményéhez.
Ami biztosan helyet kap egy konyhában, az a hűtő, a fagyasztó, a tűzhely, a főzőlapok felett pedig érdemes egy páraelszívónak is helyet tervezni. A modern konyhában a beépíthető konyhai készülékek jelentik a maximális helykihasználás és a letisztult konyha kialakításának eszközét.
A beépíthető konyhai készülékek skálája egyre szélesebb, a nagyobb konyhai berendezések mellett a kisebb méretű készülékekből is terveznek a konyha frontjába illeszthető modelleket. Többek között páraelszívót is be lehet építtetni, ha valaki ragaszkodik az egységes konyha képéhez.
A páraelszívó, mint a konyha őre
A páraelszívó minden modern konyhának a nélkülözhetetlen részlete, ami gondoskodik arról, hogy a konyhai munkákból keletkezett, szagokkal, illatokkal teli gőz, pára ne maradjon a levegőben.
Sok helyen a nappalival egybenyitott konyhák, étkezővel kiegészített terek jellemzőek, ahol az ételkészítés nem zárt ajtók mögött zajlik. A kis garzonokban minden egy légtérben található, itt szinte semmilyen tevékenységet nem lehet elkülöníteni egymástól. Egy páraelszívó működése hozzájárul az élhető otthon megtartásához.
Ez a készülék nem csak egy haszontalan plusz készülék, ami sokba került és csak a helyet foglalja. A használata szavatolja, hogy az otthonában mindig kellemes levegő legyen. Nincs kellemetlenebb, amikor ételszag lengi körbe a lakást egy ebéd elkészítése után.
Az érkező vendégeket az ajtón belépve ne vágja mellbe a frissen elkészült sült hús vagy lecsó illata. A tömény ételszag egy idő után kellemetlen, amit csak hosszas szellőztetéssel lehet elűzni.
Amellett, hogy ingerli az orrot és megnehezíti az otthoni pihenést, a szagok könnyen beivódnak a lakástextilekbe is. Senki nem szeret egy olyan kanapén üldögélni, ami pörkölt szaft szagát árasztja magából még az elfogyasztott ebéd után napokkal is.
A szagok mellett a főzés, sütés tevékenységével járó pára is romboló hatással van a szobákra, mert elősegíti a penész kialakulását.
A páraelszívó kiválasztása
Három tulajdonságra biztosan figyelmet kell fordítani, amikor páraelszívót választ: teljesítmény, méret és a funkciók.
- A páraelszívó mérete logikus módon a tűzhely, az az a főzőlap méretéhez illeszkedik. A standard méretnek a 60-90 cm széles készülékek számítanak. A főzőlappal való pontos egyezés azonban nem ideális, ajánlott a 10-15 centiméterrel szélesebb készülék felszereltetése a megbízhatóbb működés érdekében.
- A teljesítményt a konyha, amerikai konyha, illetve garzon lakás méretéhez kell igazítani. A tér térfogatának a tízszerese adja meg azt az értékét, ami a páraelszívó ideális teljesítményét mutatja. A köbméter per óra elszívási teljesítmény jellemzi ezeknek a készülékeknek a működését.
- Mérlegelni kell, hogy mit tud még nyújtani a készülék a szagelszíváson kívül. A zúgó, hangos készülék zavaró lehet egyeseknek, ezért a zajszint alapján is rangsorolhatóak a páraelszívók. A beépített LED világítás alapvető kiegészítőnek számít, de a vezérelhetőség tekintetében már színvonal és árbeli különbségek vannak.
A Bosch és a Neff is azok közé a márkák közé tartoznak, amik gyártanak modern igényekre tervezett páraelszívó készülékeket. Ezekből a termékekből online tud vásárolni, ha felkeresi a webáruházunkat.