1. Az új színes ruhák (beleértve a feketét is) első mosásnál gyakran színt engednek.
Ezért mindig külön kell mosni őket. Ha van egy kis időd, a mosás előtt áztasd be meleg vízbe az új ruhadarabot, és azonnal meglátod, hogy engedi-e a színét.
2. Ne adagold túl a mosószert!
A ruhák attól nem lesznek tisztábbak, ha túl sok tisztítószert teszel az adagolókba! Sőt! Ha a mosószer benne marad a szövetekben, irritálhatja a bőrödet és hosszútávon allergiás, ekcémás bőrkiütéseket okozhat. Ha automata mosószer adagolása van a gépednek, akkor is az utasításnak megfelelően fontos az alapadagolás beállítása.
3. Figyelj oda a mosási hőmérsékletre!
A hőfok és színek szerint is csoportosítsd a ruhákat: válogasd külön a fehér, a fekete és a színes szennyest. Ez azért is praktikus, mert a fekete ruhákhoz speciális színvédő mosószert használhatsz, a fehér ruhákhoz pedig ajánlatos fehérítőt is tenni a dobba. A színes ruháknak a magas hőfok az ellensége, így 40 celsius fok körüli hőfokot válassz. Sok mosógépben van már Colours funkció, mely biztosítja, hogy szép élénkek maradjanak a ruháid.
4. A centrifugázásnál is legyél óvatos: az érzékeny anyagokat lehetőleg egyáltalán ne, vagy csak nagyon alacsony fordulatszámon centriztesd ki.
Bosszúságot okozhat, ha kipakolásnál elnyúlt ruhával találkozol. Szuper, ha van 1400 fordulatos centrifugája, mert akkor szinte száraz ruhát vehetsz ki a mosógépből. De az érzékeny ruhákat elég 600-800 - as fordulatszámon centrifugálni. Ha szárítógépbe kerül mosás után a ruha, érdemes nagyobb fordulatszámon centrifugálni, ha a ruha anyaga megengedi. A centrifugálás olcsóbb mint a szárítás.
5. Vigyázz a kényes ruhadarabokra!
A nejlonharisnyát kézzel mosd, a melltartót, csipkés hálóinget pedig tedd mosózsákba. Ez a praktikus zsák óvja a ruhát miközben mozog a dobban, és óvja a dobot is pl. a melltartó merevítő okozta sérülésektől
6. Mindig a szennyezettségnek és a textíliának megfelelő programot válassz!
A törülközőket, ágyneműt, konyharuhát magasabb hőfokon mosd (60 celsius felett pusztulnak csak el a káros baktériumok, élősködők), a nagyon piszkos ruhákhoz válassz intenzív programot. A zsíros konyharuhát sose mosd össze a ruhákkal, mert foltot hagyhatnak. Böngészd át a mosógép használati utasítását, mert sokat segít a tökéletes program kiválasztásában.
7. Figyelj a mosógép karbantartására!
Előzd meg a penészt, büdösödést és futtass tisztítóprogramot havonta /ha minden nap mos legalább egy adagot/ és mosás után hagyd nyitva a mosógép ajtaját, ajánlatos kitörölni egy száraz törlőkendővel a gumirészt, mert a nedves meleg közegben gyorsan elszaporodnak a baktériumok és a gombák. Ezen kívül a mosószer- és öblítő-adagolót is és hagyd nyitott állapotban.
Mosógép tisztítószereinket itt találod
8. A reklámokkal ellentétben nem szükséges Calgont használni a mosáshoz.
A Calgon lágyítja a vizet és lágy vízben nem elég hatékony a tisztítás.
Helyette érdemes egy vízkőmentesítést lefuttatni fél- egy évente. Sokkal olcsóbb és hatékonyabb a mosás is, illetve a gépkarbantartás is.
9. Érdemes használattól függően fél évente, évente egy általános tisztítást is elvégezni.